List do ministra rolnictwa

Qlogo_zwiazekzawodowyROLNIKOW_ekolo5.jpgZapraszamy do zapoznania się z listem otwartym wystosowanym przez nasz Związek do MInisatra Rolnictwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby.

Pan Stanisław Kalemba

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,

W związku z pojawiającymi się wypowiedziami Pana Ministra dotyczącymi braku wsparcia finansowego w zakresie programów rolnośrodowiskowych w roku 2014 r. dla rolników, którzy kończą realizację 5-letniego programu w ostatnim dniu lutego 2014 r. i chcieliby od 1 marca 2014 r. kontynuować uczestnictwo w programie rolnośrodowiskowym w pakiecie „Rolnictwo ekologiczne”  Zarząd ZZRE św. Franciszka z Asyżu wyraża głębokie zaniepokojenie.

Ten brak wsparcia finansowego uderzyłby przede wszystkim w producentów z najdłuższym stażem ekologicznym, którzy wnieśli autentyczne zasługi w rozwój polskiego rolnictwa ekologicznego. Są to najczęściej małe, rodzinne gospodarstwa, dla których dodatkowe wsparcie finansowe pozwala na utrzymanie rentowności. Zabranie tym rolnikom dopłat do produkcji ekologicznej może spowodować upadek ich gospodarstw lub zaniechanie trudnej produkcji ekologicznej i zmniejszenie ciągle niewystarczającej podaży produktów ekologicznych na rynku.

W całej Europie zauważa się silny trend w kierunku zwiększania liczby gospodarstw ekologicznych, dlatego – o ile nam wiadomo – w żadnym kraju UE nie planuje się przerw w realizacji programów rolnośrodowiskowych i tym bardziej dziwi nas taka postawa polskiego Rządu. Dacian Ciolos, Komisarz do spraw Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich wielokrotnie wypowiadał się pozytywnie na temat roli rolnictwa ekologicznego i podkreślał potrzebę dynamicznego i ambitnego rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego w Unii Europejskiej.

Apelujemy do Pana Ministra o rozsądek i rozwagę w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju rolnictwa ekologicznego w naszym kraju.

Z poważaniem

Prezes Zarządu  Danuta Pilarska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii NASZYM ZDANIEM, WYDARZENIA i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.