Ustawa i Rozporządzenia

Na przełomie lat 2012/13 doszło do bardzo ważnych zmian prawnych dotyczących Polski i polskiego rolnictwa ekologicznego. Pod koniec grudnia 2012 prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o nasiennictwie, a  niespełna dwa tygodnie później, podczas swojego pierwszego posiedzenia w 2013 rząd przyjął specjalne rozporządzenia dotyczące zakazu upraw kukurydzy MON 810i ziemniaków Amflora. Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu z mieszanymi odczuciami ocenia zaistniałe zmiany legislacyjne.

Podpisana przez prezydenta Komorowskiego 21 grudnia 2012 Ustawa o nasiennictwie zezwala niestety na rejestrację nasion GMO i legalizuje nimi obrót na terenie Polski. W naszym odczuciu podjęta przez prezydenta decyzja regresem w stosunku do poprzednich działań głowy państwa w tym względzie.

Jednocześnie z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Rady Ministrów z  2.01.2013r dotyczącą wprowadzenia w życie rozporządzeń do znowelizowanej ustawy zakazujących upraw na terenie Polski kukurydzy MON 810oraz ziemniaków Amflora.

Na skutek zakazu upraw GMO wprowadzonego 2 stycznia przez rząd, w Polsce nie będzie można uprawiać roślin modyfikowanych genetycznie. Wiele organizacji ekologicznych, rolników i naukowców uznaje to za sukces, ale nie ostatni krok na drodze do wyeliminowania GMO ze środowiska i żywności.

Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa rozporządzenia, w których zakazuje się upraw na terenie Polski dwóch roślin modyfikowanych genetycznie –  kukurydzy MON 810 firmy Monsanto i ziemniaka Amflora firmy BASF. W ten sposób rząd wywiązał się z publicznie składanych zapewnień, że mimo zniesienia zakazu obrotu materiałem nasiennym roślin modyfikowanych genetycznie w znowelizowanej ustawie o nasiennictwie, rośliny te nie zostaną wpuszczone na nasze pola. Polska dołączyła tym samym do grona ośmiu państw UE, w tym takich potęg rolnych jak Francja i Niemcy, które zakazały upraw GMO na swoim terytorium. Dzisiejsze rozporządzenia wejdą w życie razem z nową ustawą o nasiennictwie już 28 stycznia.

Wprowadzenie zakazu upraw GMO to dla nas ogromny sukces i satysfakcja.  Przez osiem lat, wraz z naukowcami i rolnikami przekonywaliśmy kolejne polskie rządy do tego kroku. Cieszymy się, że rząd dotrzymał słowa i dołączyliśmy do grona progresywnych krajów, w których uprawy GMO będą zakazane.

Niestety. Na tym nie koniec naszej walki. Nie dość, że musimy przypilnować by Komisja Europejska nie znalazła jakichkolwiek podstaw do podważenia nowego prawa, to jeszcze będziemy pilnowali, aby uprawy w Polsce były właściwie kontrolowane przez odpowiednie służby.

Nasze obawy budzi również fakt, iż nie ma zakazu sprzedaży kukurydzy MON 810 i ziemniaków Amflora. I to jest niebezpieczne.

Danuta Pilarska, prezes 

Ten wpis został opublikowany w kategorii NASZYM ZDANIEM, WYDARZENIA i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.